Co to jest jedwab satyna różnice
   03/15/2021 12:55:36    0 Comments
Co to jest jedwab satyna różnice

Co to jest satyna i jedwab

Obie tkaniny są śliskie i miękkie. Te dwa materiały są powszechnie lubiane i stosowane z powody ich gładkości. Choć są w pewnym stopniu do siebie podobne i mają zbliżone funkcje, są bardzo różne pod wieloma względami.

Podczas gdy jedwab jest naturalny, satyna jest sztuczna. Jedwab jest włóknem pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwanego z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Sztuczna satyna może być wytwarzana z różnego rodzaju materiałów.

Pod względem wytrzymałości, można zauważyć, że jedwab przewyższa satynę.
Satyna jest bardziej delikatna i wymaga większej uwagi podczas pielęgnacji.

Jedwab powstały z naturalnych włókien, ma błyszczącą powierzchnię. Satyna z jednej strony jest błyszcząca, jedna od spodu jest matowa. Lśniący wygląd jedwab zawdzięcza powstającemu przez pryzmat odbijającego się światła od powierzchni materiału, rozprasza on światło, które nadaje mu błyszczący wygląd, gładką powierzchnię i piękne kolory.

Jeśli chodzi o pochodzenie satyny i jedwabiu, obie mają swoje korzenie z Chinach. Jedwab pochodzi ze starożytnych Chin, prawdopodobnie powstał juz w 6000 p.n.e. Satyna ma swoją nazwę z chińskiego portu Zaitun w prowincji Fujian, z którego kupcy Arabowie kupili tkaninę.
Nici jedwabiu są trudne do wytworzenia. Jedna nić powstaje z tysięcy jedwabników. To sprawia, że tkanina ta jest dużo sroższa niż satyna. Satyna jest wykonana z włókien syntetycznych, koszt produkcji jest niższy.

Satyna po włożeniu do gorącej wody albo się kurczy albo rozciąga. Tkanina jedwabna może wytrzymać w dużym stopniu w gorącej wodzie, a włókna będą nadal mocne. Tkaniny jedwabne można prać ręcznie w chłodnej wodzie ale należy unikać zbytniego wyżymania, satynowe zaś powinny być poddawane praniu na sucho.

Comments

Log in or register to post comments

Śledź nas na Facebooku