Co to jest poliester czy bawełna różnice
   03/10/2021 09:07:50    0 Comments
Co to jest poliester czy bawełna różnice

Czym się różni bawełna od poliestru?

Faktem jest, że choć powstało wiele tkanin i materiałów stworzonych przez człowieka, to bawełna jest najpopularniejszą z nich i króluje na całym świecie.
Bawełna głównie lubiana jest, ponieważ jest całkowicie naturalnym wyrobem - nie tak jak np. nylon czy poliester. Chociaż jedwab i wełna są również włóknami naturalnymi to bawełna jest wiodącym produktem.
Jako materiał naturalny, tkanina oddycha, co oznacza, że pochłania i odparowuje pot szybko.
Tkaniny poliestrowe utrzymują wchłonięte zapachy przy ciele, nie pozwalając ja ich uwolnienie. To właśnie dlatego, że tkanina poliestrowa nie oddycha a po paru godzinach w takim ubraniu można poczuć nieprzyjemny zapach. Tkaniny bawełniane pozostają świeże nawet gdy człowiek się poci gdyż pot zostaje szybko odparowany w powietrze.
Bawełna nie powoduje podrażnień, a nawet najbardziej wrażliwa skóra nie będzie odczuwała dyskomfortu dlatego ubranka dziecięce powinny zawsze być ze 100% bawełny.
Zupełnie odwrotnie jest z tkaninami poliestrowymi, rozsądnie jest aby niemowlęta i dzieci nie miały kontaktu a takimi tkaninami i w miarę możliwości nosiły bawełnę gdyż ich skóra jest dużo bardziej wrażliwa niż dorosłego człowieka. Nawet w dotyku bawełna jest znacznie bardziej miękka i delikatniejsza niż poliester.
Bawełna posiada jednak wadę tylko jeśli chodzi o trwałość w porównaniu z poliestrem. Często wyciera się o wiele szybciej, a jej kolory blakną szczególnie jeśli zostanie wytworzona z cieńszego materiału. Poliester jako materiał powstały nienaturalnie lecz przez człowieka jest dużo trwalszy, mocniejszy a kolory nie wypierają i to są jego największe zalety.
Jest również tańszy niż bawełna choć przedział cenowy jest spory w obu wypadkach oczywiście w zależności od gramatury czyli wagi użytego surowca no i oczywiście marży nadawanej przez sklepy.

Comments

Log in or register to post comments

Śledź nas na Facebooku