Co to jest polycotton
   03/15/2021 12:58:01    0 Comments
Co to jest polycotton

Różnice polycotton poliester bawełna

Przy zakupie ubrań, konsumenci mają do czynienia z wieloma rodzajami tkanin. Połączenie tkanin, stylów i różnych producentów stawia nas przed nie łatwym wyborem. Dwoma z bardziej popularnych tkanin są bawełna i polycotton. Jaka jest między nimi różnica? Którą z nich wybrać? To zależy od tego, czego szukamy.

Zacznijmy od polycottonu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to mieszanka włókien bawełnianych i poliestrowych. Najczęściej jest to 65% bawełny i 35% poliestru choć popularne mieszanki 50/50 również łatwo znaleźć. Mieszanka powstała w celu połączenia zalet z obydwu tkanin w jedną. Poliester ma równą liczbę zalet jak i wad. Włókna mniej przepuszczają powietrze i ma skłonność do klejenia się do ciała (podobnie jak satyna ale mniej). Ma bardziej elastyczne włókna więc jest wytrzymały i dość odporny na rozerwania. Jest również bardziej odporny na ścieranie niż bawełna. Sukces jego produkcji nie jest uzależniony od sił natury czyli udanego zbioru, dzięki czemu produkcja jest znacznie tańsza niż 100% bawełnianych tkanin.
A jakie są wady i zalety bawełny?

100% bawełna jest tkaniną w pełni oddychającą, co daje możliwość noszenia w gorących warunkach dlatego jest lepszym zakupem na gorące lato.
Jest to gruby i ciężki materiał w porównianiu do poliestru.

W odniesieniu do bezpieczeństwa, włókna bawełny pod wpływem ognia normalnie się palą a poliestrowe niestety ale topią się, jest je ciężej ugasić i nie wyobrażam sobie mieć koszulkę z poliestru podczas ogniska :) 

Jako naturalne włókno 100% bawełniane jest też droższe od syntetycznych odpowiedników.

W dzisiejszych czasach wszystko zależy od jakości włókna można kupić słabą bawełnę lub dobrej jakości poliester. Teraz bardzo modne są nawet poliestrowe koszulki dla sportowców ja osobiście wolę bawełnę lub bawełnę z domieszką poliestru dla polepszenia wytrzymałości tkaniny

Comments

Log in or register to post comments

Śledź nas na Facebooku